I Ludvika är barn och ungdomar viktiga! Det visar vi genom att göra barnen och ungdomarna till navet i den kommunala organisationen. De flesta resurser riktade till barn och ungdomar har samlats under en och samma nämnd. Där finns förskola, grundskola, anpassad grundskola och även individ-och familjeomsorgen. Gemensamt för samtliga verksamheter är ett medvetet kvalitetsarbete för att ständigt utveckla och förbättra arbetet med barn och ungdomar.
Kom och jobba med oss!
Som förskollärare/lärare i Ludvika anpassad grundskola blir du en i laget där vi jobbar tillsammans för att vara den bästa skolan för varje elev som går hos oss. I vårt lag så jobbar du tillsammans med speciallärare, specialpedagoger, förskollärare, lärare, lärare i fritidshem, lärarassistenter och ämneslärare (slöjd, idrott, musik, HKK, AKK). På vår arbetsplats har vi en positiv och lugn stämning där alla har en viktig roll och är lika värdefulla. Vi har en hög personaltäthet med många möjligheter för att utveckla skolan och undervisningen. Klasserna är uppbyggda med en pedagog och lärarassistenter utifrån behov som finns i just den klassen. Är du ny pedagog i vår verksamhet får man handledning av erfarna speciallärare/specialpedagoger. Vår Vision är ”viktigt på riktigt” vi utformar den bästa undervisningen för varje elev utifrån styrdokument och lagar med fokus på framtiden och självständighet. Här har vi möjligheter att utforma skolan utifrån elevers individuella behov och förutsättningar.
Är du lärare som är intresserad och trivs hos oss kan rektor besluta att ge stöd från kommunen att vidareutbilda sig till speciallärare med inriktning intellektuell funktionsnedsättning.
Arbetsuppgifter
Som pedagog har du klassläraransvar (ämnesområden/ämnen) vilket innebär att du är ansvarig för elevernas kunskapsutveckling och ledare för klasslaget (lärarassistenter och elever). Du leder och organiserar arbetet i klassen så att det blir en trygg lärandemiljö och är delaktigt och ansvarstagande för verksamhetens utvecklingsområden på skolan.
Kvalifikationer
Vi söker dig med lärarlegitimation, skulle du också ha en speciallärare utbildning med inriktning intellektuell funktionsnedsättning är det väldigt meriterande, även erfarenheter från arbete med barn med behov eller arbete i lite grupp är meriterande.
Du får gärna vara insatt i dataprogram som tex Inprint och att ha ett digitalt intresse.
För att arbeta i vårt lag behöver du både kunna arbeta självständigt och i nära samarbete med andra. Vara lösningsfokuserad, flexibel, prestigelös,ansvarstagande och nyfiken på att lära dig mer. Personliga egenskaper så som att hålla sig lugn, klara stressade miljöer/situationer, möta utåtagerande individer och vara ledare i klassen.
Du ska även ha B-körkort för att kunna köra skolans minibuss.
Det här får du av oss!
Förutom att arbeta med spännande frågor i en varierande vardag får du möjligheten att bli en del av en organisation som upprätthåller viktiga samhällsfunktioner för invånare i Ludvika kommun. Som anställd hos oss har du bland annat tillgång till friskvårdsförmåner, goda möjligheter till kompetensutveckling och växling av semesterdagstillägg. Läs gärna på ludvika.se under rubriken Jobba hos oss.
I Ludvika kommun arbetar vi efter vår värdegrund Lagandan som består av fyra principer: Relationer, Glädje, Lärande och Driv. Den bygger på samverkan och samarbete, en vi-känsla och en vilja att fortsätta utvecklas. Det är med Lagandan som vi tar oss an vårt uppdrag och strävan mot vår vision om att vara framtidens, tillväxtens och möjligheternas kommun.
Anställningsform:
Tillsvidareanställning
Omfattning:
Heltid, ferieanställning
Tillträde:
250811
Antal platser:
2
Välkommen till öppet hus onsdagen den 23 april klockan 15.30-16.30, så berättar vi mer! Anmälan skickas till: eva.johansson1@ludvika.se
Övrig information
I enlighet med Lag (2013:852) om registerkontroll av personer som ska arbeta med barn, krävs att du som tjänsten kan uppvisa ett utdrag ur Polismyndighetens belastningsregister. Detta önskar vi att du liksom din legitimation medtar vid eventuell intervju.
Upplysningar
Rektor: Eva Johansson 0240-863 74, eva.johansson1@ludvika.com
Biträdande rektor: Åsa Ramström 0240-863 58 asa.ramstrom@ludvika.se
Arbetstagarorganisation: Sveriges Lärare nås via växeln 0240-86 000
Ansökan
Välkommen med din ansökan senast den 250427. Vi tar endast emot ansökningar via vårt rekryteringssystem. Vi undanber oss alla erbjudanden om kandidatförmedling samt annonserings- och rekryteringshjälp i samband med denna annons.
Kontakta oss
Ludvika kommun
0240-860 00
Är du legitimerad lärare i SV och Bild i åk 7-9 ? Då ska du söka tjänsten hos oss på Kyrkskolan!
Ludvika kommun,
Ludvika,
Är du legitimerad lärare i SVA 7-9 ? Då ska du söka vikariat hos oss på Kyrkskolan.
Ludvika kommun,
Ludvika,
Ludvika Kommun söker nu en lärare för att undervisa i engelska och franska på Kyrkskolan för årskurserna 7-9.
Ludvika kommun,
Ludvika,
Blötbergets skola är en F-6 skola som ligger en mil utanför Ludvika.
Ludvika kommun,
Ludvika,
Som lärare i Ludvika anpassad grundskola blir du en i laget där vi jobbar tillsammans för att vara den bästa skolan för varje elev som g...
Ludvika kommun,
Ludvika,
I Ludvika är barn och ungdomar viktiga!
Ludvika kommun,
Ludvika,
I Ludvika kommun finns det läsåret 24/25 ca 1060 elever med annat modersmål än svenska.
Ludvika kommun,
Ludvika,
Var med oss och bidra till våra elevers lärande på fritidshemmet Vasaskolan!
Ludvika kommun,
Ludvika,
Vi på Vasaskolans rektorsområde lyfter gärna fram att vi arbetar för eleven i centrum.
Ludvika kommun,
Ludvika,
Är du legitimerad lärare i textilslöjd så har du nu chansen att söka tjänsten hos oss på Lorensbergaskolan!
Ludvika kommun,
Ludvika,
Vill du vara med på resan mot att göra varje skola till den bästa för varje elev?
Ludvika kommun,
Ludvika,
Varaktighet/Arbetstid
Dag , Heltid , Tidsbegränsad anställning
Ansökan
Vi tar inte emot ansökan via e-post. Ansök via exter ...
Ludvika kommun,
Ludvika,
Varaktighet/Arbetstid
Dag , Heltid , Tillsvidareanställning
Ansökan
Vi tar inte emot ansökan via e-post. Ansök via extern w ...
Ludvika kommun,
Ludvika,
I Ludvika är barn och ungdomar viktiga!
Ludvika kommun,
Ludvika,
Som lärare i Ludvika anpassad grundskola blir du en i laget där vi jobbar tillsammans för att vara den bästa skolan för varje elev som g...
Ludvika kommun,
Ludvika,
Framtidskompassen består av två grundskolor och två förskolor med fokus på individuell utveckling och kunskapsglädje.
Framtidskompassen,
Valkebo förskolor – där varje möte blir lärande - genom engagemang, glädje och professionalitet!
Linköpings kommun,
Linköping,
Genom våra koncept satsar vi på bra mat, hälsa och hållbarhet där vår målsättning är att skapa nya upptäckter - varje dag.
Norlandia förskolor,
Upplands Väsby,
Vi söker dig som är förskollärare eller fritidspedagog och vill arbeta tillsammans med oss i Hallsbergs kommun!
Hallsbergs kommun,
Hallsberg,
Vi på Norlandia Förskolor söker dig som vill jobba som förskollärare på vår förskola Sjöfararen i Sollentuna.
Norlandia förskolor,
Sollentuna,
Vi på Norlandia Förskolor söker dig som vill jobba som förskollärare på vår förskola Upptäckaren i Habo.
Norlandia förskolor,
Habo,
Vi på Norlandia Förskolor söker dig som vill jobba som förskollärare på vår nyöppnade förskola Turbinen i Motala.
Norlandia förskolor,
Motala,
I natursköna Karlskoga händer det mycket spännande just nu.
Karlskoga kommun,
Karlskoga,