Lediga jobb
Sveriges Lärare
Ämnesläraren
Folkhögskolan
Förskolan
Fritidspedagogik
Grundskolläraren
Specialpedagogik
Vi Vägledare
Vi Lärare
Yrkesläraren
Förskoleguiden

 

Modersmålslärare i Luganda

Vi söker en modersmålslärare i Luganda, 15%

Vill du arbeta i en mångkulturell verksamhet och bli vår nya kollega?

Centrum för Integration och Flerspråkighet, CIFS, ansvarar för modersmålsundervisning och studiehandledning på grundskolorna i Sollentuna kommun. Vi finns i nyrenoverade lokaler i Turebergshuset i Sollentuna Centrum. Undervisningen bedrivs ute på de olika grundskolorna i kommunen samt via fjärrundervisning.

Du kommer att trivas hos oss om du i din yrkesroll är flexibel, självständig och tycker om att samarbeta och utvecklas tillsammans med dina kollegor.

 

Arbetsbeskrivning

Modersmålsundervisning i heterogena elevgrupper på grundskolan. Planera och genomföra en kvalitativ undervisning utifrån läroplanen. Genomföra kontinuerlig bedömning samt betygsättning. Delta aktivt i CIFS gemensamma möten och i det kollegiala lärandet.

Tjänsten är på 15% varav 10% är en fast tjänst som modersmålslärare och 5% är en visstidsanställning som studiehandledare under läsåret 25/26. 

Studiehandledningen är i grundskolan. Den bedrivs i nära samarbete med ansvarig ämneslärare/mentor.

 

Kvalifikationer

Du ska ha erfarenhet av undervisning i grundskolan eller motsvarande. Erfarenhet av

modersmålsundervisning och studiehandledning i svensk grundskola är meriterande.

Du ska ha en pedagogisk utbildning. Lärarlegitimation i ämnet modersmål är önskvärt.

Digital kompetens samt goda språkkunskaper i svenska och Luganda, skriftligt och muntligt, är en förutsättning för tjänsten. Erfarenhet av att arbeta med olika digitala verktyg i undervisningen är meriterande.

 

Förmågor och färdigheter

 

Flexibel

Samarbetsförmåga

Relationsskapande

Kulturell medvetenhet

Pedagogisk insikt

 

Välkommen till Sollentuna – en kommun mitt i möjligheterna! Tillsammans gör vi Sollentuna bättre varje dag för våra invånare, företagare och organisationer. Vi har tydliga och ambitiösa mål för att skapa trygghet, välfärd och hållbar tillväxt.

Vi erbjuder dig ett meningsfullt och roligt jobb i en stabil miljö där ambitionsnivån är hög. Hos oss får du fantastiska kollegor som vill göra skillnad för andra. Nu söker vi dig som är nytänkande, ansvarstagande och välkomnande. Följ med oss på resan mot att skapa Sveriges mest attraktiva kommun!

 

Anställningsform

Visstidsanställning (kortare än 3 månader)

Anställningens omfattning

Deltid

Tillträde

2025-08-11

Löneform

månadslön

Antal lediga befattningar

1

Sysselsättningsgrad

15%

Ort

Sollentuna

Län

Stockholms län

Land

Sverige

Referensnummer

2025/203

Kontakt

  • Anna-Lena Edwinson, 08-57921655

Facklig företrädare

  • Sveriges Lärare

Sista ansökningsdag

2025-07-31

 

 

Ansök nu

 


Läs mer om arbetsgivaren


Sista ansökningsdag : 31 juli . Arbetsort : Sollentuna

Kategorier : Modersmålslärare


Senaste jobben från Sollentuna kommun

Modersmålslärare i Luganda

Du ska ha erfarenhet av undervisning i grundskolan eller motsvarande.
Sollentuna kommun, Sollentuna,

Läs mer !

Biträdande rektor med specialundervisningskompetens till Turebergsskolan

Vi söker dig som har en avslutad speciallärarutbildning. Pågående eller avslutad rektorsutbildning är meriterande.
Sollentuna kommun, Sollentuna,

Läs mer !

Sv, So, eng lärare 4-6 Rösjöskolan

Du ska ha lärarlegitimation med behörighet att undervisa i mellanstadiet.
Sollentuna kommun, Sollentuna,

Läs mer !

Fiollärare, gärna med Suzuki-inriktning, vikariat 60%

Som fiollärare hos oss kommer du att få en central roll i våra elevers musikaliska utveckling och kreativitet.
Sollentuna kommun, Sollentuna,

Läs mer !

Lärare i spanska och svenska som andraspråk åk 4-9 Deltid 60%

Runbacka skolor söker nu en lärare med svensk lärarlegitimation i spanska och svenska som andraspråk 60 % att undervisa i åk 4-9.
Sollentuna kommun, Sollentuna,

Läs mer !
Alla jobb hos Sollentuna kommun

Liknande jobb Modersmålslärare i Luganda

Modersmålslärare i Luganda

Du ska ha erfarenhet av undervisning i grundskolan eller motsvarande.
Sollentuna kommun, Sollentuna,

Läs mer !

Vaggeryds kommun söker modersmålslärare i albanska

Som modersmålslärare arbetar du på flera av våra skolor i båda delarna av kommunen, Skillingaryd och Vaggeryd.
Vaggeryds kommun, Vaggeryd,

Läs mer !

Modersmålslärare i spanska till Modersmålsenheten

Nu söker vi en modersmålslärare i spanska till Modersmålsenheten i Södertälje kommun.
Södertälje kommun, Södertälje,

Läs mer !

Modersmålslärare i nederländska

Modersmålsenheten i Österåker erbjuder modersmålsundervisning och studiehandledning i ca 35 olika språk.
Österåkers kommun, Österåker,

Läs mer !

Modersmålslärare i finska

Modersmålsenheten i Österåker erbjuder modersmålsundervisning och studiehandledning i ca 35 olika språk.
Österåkers kommun, Österåker,

Läs mer !

Modersmålslärare i japanska

I Österåker arbetar vi mot att bli länets bästa skolkommun.
Österåkers kommun, Österåker,

Läs mer !

Modersmålslärare i Nepalesiska

Linguista är en verksamhet inom AcadeMedia som erbjuder flera olika språktjänster både via fjärr och på plats.
Linguista 2023, Stockholm,

Läs mer !

Modersmålslärare i Indonesiska

Linguista är en verksamhet inom AcadeMedia som erbjuder flera olika språktjänster både via fjärr och på plats.
Linguista 2023, Stockholm,

Läs mer !

Modersmålslärare i Uzbekiska

Linguista är en verksamhet inom AcadeMedia som erbjuder flera olika språktjänster både via fjärr och på plats.
Linguista 2023, Stockholm,

Läs mer !

Modersmålslärare Nederländska

Flerspråkighetsenheten är den enhet inom grundskolan där samtliga studiehandledare och modersmålslärare är anställda.
Ludvika kommun, Ludvika,

Läs mer !